Про мобілізацію, війну та закони України.
Закони треба виконувати, а для цього, потрібно їх принаймні знати. Щоб знати закони, треба хоча б їх прочитати. Читати краще в оригіналі, тому ось невеличка добірка важливих для пересічного громадянина законів про війну та мобілізацію.
Посилання ведуть на базову сторінку закону, щоб зручніше користуватись пошуком, перейдіть в режим "текст для друку", так все буде однією сторінкою. Там на сторінкі є така кнопочка з маленькім принтером, нагорі праворуч.
Головний документ, це Констітуція України, про війсковий обов'язок дивиться статті 8, 17, 35, 106.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", це база, читати все.
Закон України Про альтернативну (невійськову) службу. Цей Закон визначає організаційно-правові засади альтернативної (невійськової) служби (далі - альтернативна служба), якою відповідно до Конституції України має бути замінене виконання військового обов'язку, якщо його виконання суперечить релігійним переконанням громадянина. Але, попри Констітуцію, закон цей тількі про строковиків. Права мобілізованих знехтувани, бо коли цей закон писали, про можливість мобілізації нихто не замислювався.
Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Корисного для війсковозабов'язаних мало, це більше про дії та обов'язки влади.
Закон України Про оборону України. Щоб розуміти сітуацію. В ст.17 - обов'язки громадян що до оборони країни.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців
та членів їх сімей". Бескоштовний проїзд, льготи, та інше.
Закон України "Про правовий режим воєнного стану". Що буде в разі запровадження воєнного стану, хто, як та коли цей стан запроваджує.
Чи годний я до служби в війску? Якщо в мене є хвороба ХХХ, чи визнають мене прідатним? Про то читаємо НАКАЗ Міністра оборони України от 14.08.2008 N 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", та особливо додатки до наказу.
А якщо вже випала доля іти до війска, пам'ятаємо про "Женевську конвенцию". Ворог ії не дотримується, але наша совість вояка бути спокійною, а наша особа чистою перед законом.
До речі, цих конвенцій існує декілько, найбільш відома "Об обращении с военнопленными". Всі вони на сторінці ООН тут (російською). Також, як і доповнненя до них. За посиланнями з сайту ООН лежат додаткові протоколи конвєнцій у .pdf, почитати .html вариант можно тут (теж російською).